Following one of the vital profitable and engrossing years within the historical past of the UFC, the combined martial arts promotion will look to maintain constructing in 2022.
2021 noticed Conor McGregor battle twice, marking his most energetic yr since 2016. The Irishman misplaced to Dustin Poirier in every outing, struggling a horrific damaged leg in the latest, however he’s concentrating on a summer season return to the Octagon.
Elsewhere, newer stars like Israel Adesanya, Khamzat Chimaev and Sean O’Malley wish to additional improve their legacies and profiles, whereas featherweight queen Amanda Nunes will certainly search to regain her bantamweight belt after dropping it to Julianna Pena in a significant upset in December.
Islam Makhachev continues to pursue his purpose of changing into light-weight champion to observe within the footsteps of his shut good friend and cornerman Khabib Nurmagomedov, whereas the lads’s bantamweight division is about to see a unification bout between its interim champion Petr Yan and official title holder Aljamain Sterling – with the heavyweight title having been unified in January when Francis Ngannou outpointed Ciryl Gane.
Here are all of the UFC occasions and fights introduced for the approaching weeks and months (playing cards topic to vary):
Saturday 16 July – UFC Fight Night – UBS Arena, Elmont
Main card
Brian Ortega vs Yair Rodriguez (featherweight)
Michelle Waterson vs Amanda Lemos (girls’s strawweight)
Li Jingliang vs Muslim Salikhov (welterweight)
Matt Schnell vs Sumudaerji (flyweight)
Shane Burgos vs Charles Jourdain (featherweight)
Lauren Murphy vs Miesha Tate (girls’s flyweight)
Prelims
Ricky Simon vs Jack Shore (bantamweight)
Punahele Soriano vs Dalcha Lungiambula (middleweight)
Bill Algeo vs Herbert Burns (featherweight)
Dustin Jacoby vs Da-Un Jung (mild heavyweight)
Dwight Grant vs Dustin Stoltzfus (middleweight)
Phil Rowe vs Abubakar Nurmagomedov (welterweight)
Jessica Penne vs Emily Ducote (girls’s strawweight)
Saturday 23 July – UFC Fight Night – O2 Arena, London
Main card
Curtis Blaydes vs Tom Aspinall (heavyweight)
Jack Hermansson vs Chris Curtis (middleweight)
Paddy Pimblett vs Jordan Leavitt (light-weight)
Nikita Krylov vs Alexander Gustafsson (mild heavyweight)
Molly McCann vs Hannah Goldy (girls’s flyweight)
Paul Craig vs Volkan Oezdemir (mild heavyweight)
Prelims
Marc Diakiese vs Damir Hadzovic (light-weight)
Nathaniel Wood vs Charles Rosa (bantamweight)
Makwan Amirkhani vs Jonathan Pearce (featherweight)
Muhammad Mokaev vs Charles Johnson (flyweight)
Jai Herbert vs Kyle Nelson (light-weight)
Mandy Bohm vs Victoria Leonardo (girls’s flyweight)
Claudio Silva vs Nicolas Dalby (welterweight)
Saturday 30 July – UFC 277 – American Airlines Center, Dallas
Main card
Julianna Pena (C) vs Amanda Nunes 2 (girls’s bantamweight title)
Brandon Moreno vs Kai Kara-France (interim flyweight title)
Derrick Lewis vs Sergei Pavlovich (heavyweight)
Alexandre Pantoja vs Alex Perez (flyweight)
Magomed Ankalaev vs Anthony Smith (mild heavyweight)
Prelims
Alex Morono vs Matthew Semelsberger (welterweight)
Drew Dober vs Rafael Alves (light-weight)
Justin Tafa vs Don’Tale Mayes (heavyweight)
Diego Ferreira vs Drakkar Klose (light-weight)
Ramiz Brahimaj vs Michael Morales (welterweight)
Ji Yeon Kim vs Mariya Agapova (girls’s flyweight)
Igancio Bahamondes vs Ludovit Klein (light-weight)
Nicolae Negumereanu vs Ihor Potieria (mild heavyweight)
Saturday 6 August – UFC Fight Night – TBD
Thiago Santos vs Jamahal Hill (mild heavyweight)
Shamil Gamzatov vs Misha Cirkunov (mild heavyweight)
Bryan Battle vs Takashi Sato (welterweight)
Saturday 13 August – UFC Fight Night – Pechanga Arena, San Diego
Main card
Marlon Vera vs Dominick Cruz (bantamweight)
Alexa Grasso vs Viviane Araujo (girls’s flyweight)
Malcolm Gordon vs Allan Nascimento (flyweight)
Aspen Ladd vs Sara McMann (girls’s bantamweight)
Devin Clark vs Azamat Murzakanov (mild heavyweight)
Prelims
Bruno Silva vs Gerald Meerschaert (middleweight)
Martin Buday vs Lukasz Brzeski (heavyweight)
Yazmin Jauregui vs Istela Nunes (girls’s strawweight)
Saturday 20 August – UFC 278 – Vivint Arena, Salt Lake City
Main card
Kamaru Usman (C) vs Leon Edwards 2 (welterweight title)
Jose Aldo vs Merab Dvalishvili (bantamweight)
Paulo Costa vs Luke Rockhold (middleweight)
Amir Albazi vs Francisco Figueiredo (flyweight)
Marcin Tybura vs Alexander Romanov (heavyweight)
Prelims
Leonardo Santos vs Jared Gordon (light-weight)
Wu Yanan vs Lucie Pudilova (girls’s bantamweight)
Tyson Pedro vs Harry Hunsucker (mild heavyweight)
Daniel da Silva vs Victor Altamirano (flyweight)
Aoriqileng vs Jay Perrin (bantamweight)
AJ Fletcher vs Ange Loosa (welterweight)
Sean Woodson vs Luis Saldana (featherweight)
Saturday 3 September – UFC Fight Night – Accor Arena, Paris
Ciryl Gane vs Tai Tuivasa (heavyweight)
Robert Whittaker vs Marvin Vettori (middleweight)
Jessica Andrade vs Manon Fiorot (girls’s flyweight)
Nassourdine Imavov vs Joaquin Buckley (middleweight)
Alessio di Chirico vs Roman Kopylov (middleweight)
Zarah Fairn vs Ailin Perez (girls’s featherweight)
John Makdessi vs Nasrat Haqparast (light-weight)
Saturday 10 September – UFC Fight Night – TBA
TBA vs TBA
Saturday 17 September – UFC Fight Night – UFC Apex, Las Vegas
Cory Sandhagen vs Song Yadong (bantamweight)
Giga Chikadze vs Sodiq Yusuff (featherweight)
Chidi Njokuani vs Gregory Rodrigues (middleweight)
Tanner Boser vs Rodrigo Nascimento Ferreira (heavyweight)
Andre Fili vs Lando Vannata (featherweight)
Maryna Moroz vs Sijara Eubanks (girls’s flyweight)
Saturday 9 October – UFC 280 – TBA
TBA vs TBA
Saturday 22 October – UFC 281 – Etihad Arena, Abu Dhabi
TBA vs TBA
Source: www.impartial.co.uk